...

Jeden z największych producentów domów drewnianych w Polsce.

Nasza technologia wykonania

Bale drewniane

Firma budowlana Dom z Bieszczad w trakcie produkcji domów z bali drewnianych bardzo dużą wagę przywiązuje do jakości wykonania każdego detalu, co poprzez wykwalifikowaną i doświadczoną załogę przekłada się na doskonały efekt końcowy.

Przygotowanie drewna do produkcji

Co najważniejsze domy z bala, są solidne i gwarantują bezpieczeństwo. Do budowy wykorzystujemy wysokiej jakości drewno, głównie jodłowe z uwagi na dużą dostępność tego materiału w rejonie Bieszczad leżącym w naszym sąsiedztwie. Drewno po przetarciu jest sortowane wizualnie i dzielone na klasy wytrzymałościowe co gwarantuje że, posiada deklarowaną klasę C24 potwierdzoną stosownym certyfikatem.

Całe drewno użyte do produkcji domów z bali jest sezonowane, a następnie parzone i suszone w suszarniach do osiągnięcia wilgotności od 6 do 16 %. Zależy to od przekroju oraz przeznaczenia elementów drewnianych.

Obróbka mechaniczna drewna

Po zakończeniu procesu suszenia, drewno jest przewożone do hali produkcyjnej, gdzie następuje jego obróbka na specjalistycznych maszynach. Możemy dzięki temu zapewnić wysoką jakość naszego produktu, którym są domy drewniane z bali.

Przy uwzględnieniu naszej technologii budowy domów drewnianych w chwili obecnej możemy Państwu zaproponować bal prostokątny o przekroju 9 x 18 cm, 12 x 18 cm i 12 x 22 cm łączony na całej długości na podwójne własne pióro-wpust, lub bal półokrągły (widok zewnętrzny) o przekroju 9 x 18 cm, 12 x 18 cm również łączony na podwójne własne pióro-wpust. Poza balami drewnianymi stanowiącymi budulec ścian zewnętrznych w tym samym procesie produkcyjnym uzyskujemy tragarze – nasze belki stropowe które są również bardzo charakterystycznym elementem domów z bala. Również materiał na więźbę dachową uzyskiwany jest na tym etapie.

Wstępny montaż domu
(wycinanie, obróbka detali, impregnacja)

Po uzyskaniu żądanego kształtu i przekroju bala drewnianego rozpoczynamy w hali produkcyjnej budowę domu drewnianego. Tak więc, Państwa domy drewniane z bali, pierwszy raz są budowane u nas w firmie (można na bieżąco obserwować przebieg prac). Następnie wykonujemy demontaż domu i szlifujemy oraz czyścimy ręcznie wszystkie widoczne elementy, dzięki czemu nadajemy niepowtarzalnej estetyki wykonywanym przez nas domom z bala. Następnie wykonywana jest dodatkowa obróbka detali budynku.

Obróbka detali – polega na wycinaniu ozdobnych zakończeń belek stropowych, krokwi okapowych dachu i zamków węgłowych – najbardziej charakterystycznych elementów dla domów z bali które dodają om niepowtarzalnego uroku. Ze względu na złożoność prace te w większości są wykonywane ręcznie przez doświadczonych cieśli i stolarzy

Impregnacja przeprowadzana jest metodą zanurzeniową w specjalnych wannach tzw. „kąpiel na zimno”. Stosujemy atestowane środki, które chronią drewno przed grzybami, pleśniami, szkodnikami technicznymi, opóźniają zapłon drewna oraz są niewypłukiwane przez wodę.

Ostatnim etapem prac przed wyjazdem gotowego domu z bali drewnianych na miejsce montażu jest zabezpieczenie wszystkich elementów poprzez dokładną impregnację:

  • malowanie wszystkich ścian konstrukcyjnych oraz pozostałych elementów które są narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych specjalistycznymi olejami firmy OSMO (jeden z największych i najbardziej uznanych na świecie producent impregnatów, olejów i lakierów) w kolorze wybranym przez inwestora ( do wyboru z palety kolorów). Zabieg ten całkowicie eliminuje wystąpienie w późniejszym czasie na elewacjach przebarwień, sinizny, czy też innych nalotów, które psują wrażenie estetyczne; ogranicza także przyjmowanie przez drewno wody.
  • malowanie wszystkich ścian konstrukcyjnych oraz pozostałych elementów które po wykonaniu montażu pozostaną niewidoczne impregnatami firmy SIGMA. Zabieg ten, ogranicza przyjmowanie przez drewno wody jak również zabezpiecza przed korozją biologiczną

Montaż domu z bala

Po przygotowaniu fundamentu (wykonaniu dokładnej izolacji poziomej) montowana jest belka podwalinowa kotwiona do fundamentu atestowanymi łącznikami stalowymi. Następnie montuje się kolejne bale, które łączą się ze sobą na całej długości na podwójny pióro-wpust a całość skręcana jest śrubami stalowymi. W zależności od architektury domu wykonywane są również ściany usztywniające o takiej samej konstrukcji co ściany zewnętrzne Proces montażu jest szybki dzięki wcześniejszemu procesowi produkcji, gdzie każdy element został opisany i przygotowany do wbudowania.

Po wykonaniu montażu drewnianego domu z bali do stanu surowego zamkniętego wszystkie elementy widoczne i narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych malowane są dwukrotnie metodą nanoszenia pędzlem specjalistycznymi olejami firmy OSMO. Dzięki zastosowaniu tak rozbudowanej i dokładnej technologii impregnacji domów z bali drewnianych (impregnacja wstępna na etapie produkcji i końcowa dwukrotna po zmontowaniu domu) uzyskujemy kompleksowe zabezpieczenie drewna nie tracąc przy tym nic z piękna i uroku drewnianych domów ponieważ zastosowane oleje uwidaczniają niepowtarzalną strukturę słoja na balach drewnianych.

Izolacja domu drewnianego z bali

Budowane przez nas drewniane domy z bali posiadają ściany o współczynniku przenikania ciepła spełniającym wymogi WT 21, tak więc odgórnie gwarantują wymaganą przepisami efektywność energetyczną i niskie zużycie energii.

Wartości współczynnika przenikania ciepła U według wytycznych WT 21:

  • dach U ≤ 0,15 W/m2K
  • ściana zewnętrzna U ≤ 0,20 W/m2K
  • podłoga na gruncie U ≤ 0,30 W/m2K

Fakt, że dom jest wybudowany z drewna dodatkowo korzystnie wpływa na wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię pierwotną. Nie jest to uwzględnione w obecnym sposobie obliczania parametrów energetycznych gdzie pomija się się zupełnie zdolność drewna do akumulacji ciepła. Jednak w krajach skandynawskich, jak i w Stanach Zjednoczonych istnieją stowarzyszenia które opracowały inne podejście do fizyki budowli drewnianych. Według ich badań, już ściana drewniana z bala o grubości 22 cm spełni oczekiwania co do izolacyjności i zapotrzebowania na energię pierwotną i nie ma konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia.

Rezygnacja z dodatkowego ocieplenia jest szczególnie ważne dla inwestorów, którzy chcieliby się cieszyć dekoracyjnymi walorami drewna we wnętrzu swoich domów z bali. Dla takich inwestorów proponujemy domy z bali klejonych o grubości 24 cm wykonywane w innej technologii.

Dom drewniany z bali – przekrój ściany zewnętrznej opis.

  • Bal z masywu drewnianego o grubości od 12 cm, wysokości 18 cm łączony na całej długości na podwójne własne pióro
  • Folia paroprzepuszczalna
  • Kanalik powietrzny – 2cm
  • Słupki drewniane 2x7x10 stanowiące element konstrukcyjny oraz ruszt do montażu izolacji termicznej. Słupki mocowane w dwóch warstwach z przesunięciem co ogranicza występowanie mostków termicznych i pozwala ograniczyć straty ciepła
  • Wełna mineralna o grubości 20 cm
  • Folia paroizolacyjna
  • Ściana wewnętrzna – rodzaj wykończenia do wyboru:
  • Płyta OSB + płyta kartonowo gipsowa
  • Deska o przekroju 2,5 cm w trzech różnych wymiarach szerokości do wyboru
  • Deska imitująca bal zewnętrzny prostokątny o grubości 3,5 cm i wysokości 18 cm lub imitująca bal półokrągły o grubości 6 cm i wysokości 18 cm

Poniżej przedstawiamy ilustracje z naszej technologii wykonania domów drewnianych z bali.

Dom z Bieszczad - dach - technologia bal

Przygotowanie drewna do produkcji

Co najważniejsze domy z bala, są solidne i gwarantują bezpieczeństwo. Do budowy wykorzystujemy wysokiej jakości drewno, głównie jodłowe z uwagi na dużą dostępność tego materiału w rejonie Bieszczad leżącym w naszym sąsiedztwie. Drewno po przetarciu jest sortowane wizualnie i dzielone na klasy wytrzymałościowe co gwarantuje że, posiada deklarowaną klasę C24 potwierdzoną stosownym certyfikatem.

Całe drewno użyte do produkcji domów z bali jest sezonowane, a następnie parzone i suszone w suszarniach do osiągnięcia wilgotności od 6 do 16 %. Zależy to od przekroju oraz przeznaczenia elementów drewnianych.

Dom z Bieszczad - strop parteru poddasza nieużytkowego - technologia bal
Dom z Bieszczad - strop parteru poddasza użytkowego - technologia bal
Dom z Bieszczad - ściana działowa - technologia bal
Dom z Bieszczad - ściana zewnętrzna - technologia bal

Technologia szkieletowa

Poza domami z bali drewnianych, których budowa jest podstawą działalności firmy Dom z Bieszczad, specjalizujemy również się w budowie domów szkieletowych na bazie projektów powtarzalnych jak i z projektów Inwestora.

Specyfika budowy domów w technologii szkieletowej wynika, m.in. z doboru materiałów do wznoszenia ich konstrukcji: wykonywane są one z drewna odpowiednio wysuszonego i obrabianego czterostronnie, oraz izolowane naturalnymi materiałami drewnopochodnymi lub wełną mineralną. Również w fazie wykończania (stan deweloperski lub pod klucz) znaczący udział mają elementy drewniane

Konstrukcja drewniana oraz duży udział materiałów drewnopochodnych zapewniają solidność, trwałość i korzystny mikroklimat we wnętrzach. Dzięki ich zastosowaniu, domy w technologii szkieletowej zapewniają wysoki komfort mieszkańcom i są przyjazne dla środowiska.

Charakterystyka domów w technologii szkieletowej konstrukcja/przegrody

Domy o konstrukcji szkieletowej są coraz bardziej popularne, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, ponieważ są:

szybkie w budowie – powstają w kilka miesięcy, a budowę (poza fundamentem) można prowadzić o każdej porze roku

ekologiczne – powstają z naturalnych surowców w dużo większym stopniu, niż domy w technologii tradycyjnej

ekonomiczne – stosunkowo tanie na etapie budowy, a późniejszy koszt ich utrzymania jest znacznie niższy,

solidne – wykonana zgodnie z zasadami konstrukcja budynku i zastosowanie odpowiednich materiałów sprawia że trwałością nie odbiegają od tych budowanych metodami tradycyjnymi. Na co jako firma dajemy x letnią gwarancję.

Dodatkowo wybudowany w technologii szkieletowej dom zapewnia doskonały komfort termiczny o każdej porze roku – nagrzewa się znacznie szybciej niż tradycyjne domy, ponieważ ogrzewane jest tylko powietrze wewnętrzne a ściany w tej technologii nie pochłaniają ciepła. Wynika to ze struktury ściany: składa się na nią drewniany szkielet, przymocowany do fundamentów za pomocą kotew i łączników stalowych. Gotową konstrukcję usztywnia się płytami poszycia zewnętrznego lub dodatkowymi zastrzałami stężającymi, a całość zabezpiecza się od zewnątrz membraną paro przepuszczalną, która zabezpiecza również przed przedmuchami wiatru. Następnie, albo ociepla się budynek, styropianem ryflowanym (tzn żłobienia w płycie styropianowej umożliwiające odprowadzenie pary wodnej w przypadku jej wniknięcia w przegrodę) i pokrywa tynkiem mineralnym, albo montuje się deski elewacyjne poprzez łaty drewniane, deski są wstępnie impregnowane i malowane, a po montażu cała gotowa fasada jest malowana olejami OSMO w kolorze wybranym przez inwestora.

Tradycyjnie lub nowocześnie w zależności od preferencji klienta – sposób wykończenia.

Łączymy wiedzę i doświadczenie z tradycją stolarską, co pozwala nam na nieszablonowe rozwiązania stosowane w naszych domach szkieletowych. Stosujemy nowoczesne metody budowy nietypowych, jak i tradycyjnych domów w technologii kanadyjskiej.

Dzięki temu, że posiadamy własną stolarnię nasze domy mogą być wyposażone w niepowtarzalne detale oraz zdobienia co często ma zastosowanie w przypadku domów z bala, ale również w domach w technologii szkieletowej jest naszym niezaprzeczalnym atutem.

W firmie Dom z Bieszczad nie zamykamy się na propozycje czy oczekiwania naszych klientów, dlatego wychodząc im naprzeciw często wykonujemy wykończenia elewacji będące kombinacją tynku i drewna. I tu w przypadku tynku możecie Państwo poeksperymentować z nami jeżeli chodzi o kolorystykę i strukturę, a decydując się na fasadę z drewna, poza kolorami można dobierać deski o różnym kształcie przekroju, szerokości, czy nawet różniące się sposobem montażu… Wszystko to stwarza duże możliwości, żeby dom nawet z projektu typowego zamienić na niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Co odróżnia nas od konkurencji poza sposobem pozyskiwaniem drewna do budowy domów szkieletowych?

Otóż jest to mnogość możliwości wykończenia i aranżacji wnętrz na etapie stanu deweloperskiego lub pod klucz. Tam gdzie większość producentów standardowo poleca płytę G-K my proponujemy wykończenie drewnem i to w kilku wersjach –( ich opis znajdziecie Państwo w zakładce Domy z Bala).

Opcja wykończenia płytami G-K również jest dostępna w firmie Dom z Bieszczad z uwagi na to że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze w aspekcie ekonomicznym

Dom w systemie kanadyjskim – co trzeba o nim wiedzieć?

energooszczędne – dzięki zastosowaniu drewna i wełny mineralnej

komfort cieplny – zapewniony zarówno zimą jaki i latem dzięki izolacji termicznej zewnętrznej i wewnętrznej

oszczędności na ogrzewaniu

szybkość budowy budowa do stanu deweloperskiego trwa około 4 miesięcy

wiele możliwości wykończenia i aranżacji wnętrz

łatwość dokonania przeróbek i remontów w porównaniu do budynków wznoszonych w innych technologiach.

Dom z Bieszczad – solidny i bezpieczny dom w technologii szkieletowej

Nowoczesne budynki w konstrukcji szkieletowej wznoszone przez naszą firmę, charakteryzują się tym że budowa zajmuje tylko kilka miesięcy. Jest to ogromna zaleta w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi. Są także ciepłe, przyjazne dla środowiska i stosunkowo tanie w utrzymaniu. Co najważniejsze, są solidne i gwarantuję bezpieczeństwo. Do budowy wykorzystujemy wysokiej jakości drewno, głównie jodłowe z uwagi na dużą dostępność tego materiału w lasach bieszczadzkich. nieodległych od siedziby firmy Dom z Bieszczad. Drewno po przetarciu jest sortowane wizualnie co gwarantuje że, posiada deklarowaną klasę C24 potwierdzoną stosownym certyfikatem. Kolejnym procesem jest suszenie drewna do 18%, struganie i fazowanie z czterech stron zgodnie z wymogami technologii. Poza tym ściany konstrukcyjne są prefabrykowane w siedzibie firmy co pozwala na uniknięcie ewentualnych pomyłek i kolizji montażowych. Wszystkie procesy związane z pozyskiwaniem, obróbką i wstępnym montażem dają Państwu, jako właścicielom domu szkieletowego wybudowanego przez firmę Dom z Bieszczad, gwarancję, że budynek będzie spełniał wszystkie standardy jakości.

Ponadto zatrudniamy wyłącznie własne ekipy fachowców z wieloletnim doświadczeniem w branży ( nie zlecamy robót nie sprawdzonym podwykonawcom). Budowane przez firmę Dom z Bieszczad obiekty są niezwykle solidne, trwałe i starannie wykonane co potwierdzają opinie naszych klientów, podkreślających niejednokrotnie dbałość o każdy detal naszych zaangażowanych na wszystkich etapach budowy pracowników. Nasi sprawdzeni specjaliści i ich podejście do powierzonych zadań również ma niebagatelny wpływ na końcowy efekt budowy.

Projekt domu w technologii szkieletowej – indywidualny lub powtarzalny

Po wykonaniu kosztorysu i zaakceptowaniu naszej propozycji cenowej przez klienta rozpoczynamy proces inwestycyjny którego jednym z etapów jest przygotowanie projektu.

W firmie Dom z Bieszczad każdy projekt domu szkieletowego możemy wykonać dla Państwa na indywidualne zamówienie, co gwarantuje niepowtarzalność waszego przyszłego domu. W przypadku projektu indywidualnego, na etapie projektowania możecie Państwo aktywnie uczestniczyć w procesie decyzyjnym co do ostatecznego wyglądu domu, układu pomieszczeń, rozmieszczenia stolarki etc

Możecie Państwo zdecydować się na gotowy projekt w dowolnej technologii, a my go zaadaptujemy. W takim projekcie można też wprowadzać własne poprawki w zakresie na jaki zgodzi się autorskie biuro projektowe

Można wysłać do nas dowolny projekt znaleziony w internecie, który będzie podstawą do przygotowania wyceny. W zapytaniu prosimy zawrzeć informacje dotyczące zmian które mamy uwzględnić w wycenie.

Wyślij go nam przez formularz kontaktowy, lub na e-maila poczta@domzbieszczad.pl

Poniżej przedstawiamy ilustracje z naszej technologii wykonania domów drewnianych w technologii szkieletowej.

Dom z Bieszczad - strop parteru poddasza nieużytkowego - technologia szkieletowa
Dom z Bieszczad - strop parteru poddasza użytkowego - technologia szkieletowa
Dom z Bieszczad - ściana zewnętrzna - imitacja bala - technologia szkieletowa
Dom z Bieszczad - ściana zewnętrzna - styropian - technologia szkieletowa

Certyfikat

Posiadamy certyfikat wyrobu budowlanego który obejmuje sosnę zwyczajną, świerk pospolity, modrzew europejski i jodłę Pospolitą. Dzięki czemu budowane przez nas domy i produkowane wyroby charakteryzują się niezwykła wytrzymałością, wieloletnią trwałością i wysoką jakością estetyczną.

Zobacz
Dom z Bieszczad - certyfikat wyrobu budowlanego

nasz SKLEP

To jest nowy tekst tej sekcji.

Dom z Bieszczad - realizacje - dom z bali

nasze Realizacje

Zobacz zdjęcia z naszych realizacji ekologicznych i całorocznych domów z bali drewnianych. Galeria zdjęć zawiera również karczmy i pensjonaty drewnianych, garaże oraz stajnie drewniane, jak również drewniane domki letniskowe

Galeria

KONTAKT

Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa Dom z Bieszczad Wiesław Twaróg

mgr inż. Wiesław Twaróg
+48 609 500 908

    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.